“Türk Deniz Gücünün 21’nci Yüzyıl Boyutu” Konulu Çalıştay

İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Mezunları Derneği

“Türk Deniz Gücünün 21’nci Yüzyıl Boyutu” Konulu Çalıştay

KüdenforSubat

Geçtiğimiz günlerde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi ve Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KÜDENFOR) iş birliği ile Rahmi Koç Müzesi Konferans salonunda “Türk Deniz Gücünün 21’nci Yüzyıl Boyutu” konulu bir çalıştay düzenlendi. İTÜ-GİMDER®’in de katılımcı olarak yer aldığı çalıştay, Sayın Amiral Cem Gürdeniz’in açılış konuşması ile başlayarak tüm gün devam etti. Çalıştayda “21’inci yüzyıl: Okyanuslar Yüzyılı” sunumunun ardından, Dz. Kd. Albay Sümer Kayser’in “Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi Tanıtımı” sunumuyla paylaşıldı. “Türk Deniz Gücü Nerede?” sorusunun mevcut deniz gücü faaliyetlerinin aktarımıyla yanıtlanmasının ardından geleceğe yönelik “Nasıl Bir Deniz Gücü?” ve “21. Yüzyılda Deniz Teknolojileri” oturumları gerçekleştirilerek gelecekte beklenen kuvvet yapısı ve vizyon ile birlikte sualtı sensör ve silah teknolojileri ve insansız sualtı sistemleri gibi teknolojik gelişmeler tartışıldı. Em. Büyükelçi Osman Korutürk tarafından ise “21. Yüzyılda Türk Deniz Gücünün Türk Dış Politikası Üzerindeki Rolü ve Etkisi” konusu katılımcılara aktarıldı.

Çalıştayda özellikle “Türk Deniz Gücü Nerde?” başlığı altında deniz gücünün küresel dünya düzeninde önemi vurgulanarak, büyük devletlerin stratejik misyonları karşılaştırılmalı olarak verildi ve Türkiye’nin aldığı ve alması gereken rol üzerine tespitler gerçekleştirildi. Ayrıca Milli Savunma Bakanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı işbirliğinde yürütülmekte olan başlıca platform ve modernizasyon projeleri hakkında bilgi verildi.
Denizcilik gücünün çatısını oluşturan Donanma, Sahil Güvenlik, Ticaret Filosu ve Deniz Savunma Sanayinin bir arada bulunduğu çalıştayda KÜDENFOR paydaşı olarak hazır bulunan İTÜ-GİMDER® de, deniz gücünün önümüzdeki yüzyılda dünya dengesine şekil vereceği düşüncesini paylaşmakta ve Türk Denizcilik Gücüne dair tüm konularda İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Mezunları’nın ismini, vizyonu doğrultusunda yeni alanlara taşımaya devam edecektir.

Tags: , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.