Hakkımızda

İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Mezunları Derneği

İTÜ-GİMDER

İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Mezunları Derneği, resmi olarak 2014 yılında kurulmuş gibi görünse de, aslında kökleri 2001 yılından bu yana faaliyet gösteren Gemi Mühendisliği Kulübü’ne dayanmaktadır. 2001 yılında İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi bünyesinde kurulmuş olan Gemi Mühendisliği Kulübü, kurulduğu günden bugüne; fakülte öğrencileri arasındaki iletişimi arttırmak, mesleki ve sosyal etkinlikler ile öğrencilerin kendilerini geliştirmelerine olanak sağlamak gibi temel konuları görev edinmiştir. 6 Ocak 2014’te kurulan İTÜ-GİMDER®, İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi mezunlarının kendi aralarındaki iletişimlerini geliştirerek, mezunlar arasındaki bağları daha da güçlendirmeyi ve bu dayanışmanın gücünden öğrencilerimiz, fakültemiz, mezunlarımız ve büyük ölçekte de mesleğimiz için fayda üretmeyi amaçlamaktadır.

Birlikte olmanın önemiyle kendini geliştiren, her etkinliğiyle kurumsal olduğu kadar manevi değerlerde de yükselen ve büyüyen İTÜ-GİMDER®, köklerinin dayandığı öğrencilik hayatından ve her türlü tecrübeyi yaşadıkları iş hayatından esinlenerek, yaptıklarını ve ileride yapacaklarını şekillendirmiştir. Ailemize yeni fikir ve heyecanlar katan gelecekteki dayanağımız öğrencileri desteklemek, mezunlarımızın hayatını kolaylaştırmak ve Teknik Üniversite ile İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nin saygınlığını arttırmak, gerçekleştirilen faaliyetlerin ana eksenini belirlemektedir.

Bu faaliyetlere verilebilecek en güzel örneklerden birisi “Mentör – Öğrenci Dayanışma Projesi”dir. Bu proje ile İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nde okumakta olan öğrencilerin; sektörde çalışmakta olan alanında uzman İTÜ mezunlarından destek almaları, bu yolla profesyonel yönelimlerine karar vermeleri ve hayata hazırlanmaları ve böylelikle hem öğrenim hayatlarında hem de ileride çalışma hayatlarında daha başarılı olmaları amaçlanmıştır. Projeye bugüne kadar yaklaşık 90 mentör katılmış ve yaklaşık 200 İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi öğrencisi projeden yararlanmıştır.

Bir diğer örnek faaliyet ise mezun ailesinin birlikteliğinin pekiştirildiği, mutluluğun fotoğraflara yansıdığı ve bize sloganımız olan “Biz Birlikte Güçlüyüz” ü bir kez daha gururla söyleten “Geleneksel Mezunlar Günü”dür. Bu günün en büyük özelliği mezunların hiç ayrılmamışçasına fakültedeki eski günlerini yâd edebilmesi ve bu birleşmenin öğrencilere örnek olmasıdır. Sıcak bir aile ortamının oluştuğu mezunlar gününde verilen “Nostalji Dersi”; her mezunu belli bir süre için de olsa, üniversite sıralarına geri götürmekte ve anılarının tekrar canlanmasını sağlamaktadır.

Öğrencilerimizin geleceğine, seçecekleri kariyer yönünü belirlemelerinde ışık tutabilmek amacıyla da her sene “Kariyer Günleri” düzenlenmektedir. Fakültemizde düzenlenen bu organizasyon ile İTÜ-GİMDER®; öğrencilerimiz ile onlarla tecrübelerini paylaşmak isteyen sektörün birbirinden ayrı bileşenlerinde yer alan değerli meslektaşlarımızı bir araya getirip bilgilendirici bir sohbet imkanı yaratmaktadır.

Öğrencilerin geleceğine katkıda bulunmanın yanı sıra öğrenim hayatlarına da değer katmak isteyen İTÜ-GİMDER®; birbirinden farklı gemi elemanları tedarik ederek, bunları sergilenmeleri amacıyla İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’ne bağışlamış bulunmaktadır. Hocalarımız tarafından gerektiğinde derslerde de görsel olarak kullanılan bu elemanlar, teorik bilgilerin pratiğe dönüşmesine yardımcı olmaktadır.

Ayrıca öğrencilerin olduğu kadar iş hayatına atılmış pek çok mezununun da hayatını kolaylaştırmak için geliştirilmiş İTÜ-GİMDER® mobil uygulaması ile 1000’i aşkın kullanıcıya erişilmiş ve bir gemi inşaatı mühendisine gerekli olabilecek birim değişimlerinden terimler sözlüğüne, malzeme bilgilerinden temel mühendislik hesaplamalara kadar bilgi sektörün hizmetine büyük bir gururla sunulmuştur.

Bunun yanı sıra İTÜ-GİMDER® tüm İTÜ’lü dernekler ile birlikte çalışmalar yürütmekte ve bunun bir örneği olarak oluşturulan İTÜ Mezun Ortak Kart sistemi sayesinde üyelerine eğitimden sağlığa, akaryakıttan seyahate kadar 100’e yakın hizmet alanında indirim imkanı sunmaktadır. Bu sistem için de bir mobil uygulama geliştirilmiş olmakta ve tüm İTÜ mezunlarının kullanımına sunulmaktadır.

2016 senesindeki diğer işbirliği çalışmalarında İTÜ-GİMDER®, Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu’na paydaş olarak katılmış ve Türkiye Denizcilik Federasyonu’na üye olmuştur.

Ürettikleri ve faaliyetleri ile her daim özgün kalmak isteyen İTÜ-GİMDER®, marka tescili için gerekli adımları atarak, İTÜ-GİMDER® isminin Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenmesini sağlamıştır.

Tüm faaliyetlerini sosyal medya yönetimi ile sektöre eriştirme gayretinde olan İTÜ-GİMDER®’in Facebook, Twitter, Linkedin, Instagram ve Youtube kanalları da her geçen gün artan bir ilgi ile izlenmektedir.

Faaliyette olduğu kısa süre içerisinde değer yaratmayı bilen İTÜ-GİMDER®, İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Mezunları’nın ismini, vizyonu doğrultusunda yeni alanlara taşımaya devam edecektir.