İTÜ-GİMDER® Dünya Rekortmeni Okyanus Kürekçisi Erden Eruç Hakkındaki KÜDENFOR Konferansına Katıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Mezunları Derneği

İTÜ-GİMDER® Dünya Rekortmeni Okyanus Kürekçisi Erden Eruç Hakkındaki KÜDENFOR Konferansına Katıldı.

erden eruç itü

Geçtiğimiz günlerde denizcilik adına birçok göreve imza atmış, başarılarıyla tanınan Amiral Cem Gürdeniz’in Kurucu Direktörlüğü’ndeki Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KÜDENFOR) tarafından, kas gücüyle devriâlem konusunda dikkat çekici bir konferans düzenlendi. Rahmi Koç Müzesi Fenerbahçe Vapurunda gerçekleşen konferansta, denizcilik camiasının tüm değerli üyeleri gibi İTÜ-GİMDER®’de yerini aldı.

Konferansta 16 ayrı Dünya rekoru sahibi ve aynı zamanda KÜDENFOR danışma kurulu üyesi okyanus kürekçimiz Erden Eruç’un hazırladığı kas gücüyle devriâlem sunumu aktarıldı.

Erden Eruç ”kürekle okyanus geçen ilk Türk” unvanına sahip olmanın yanı sıra 2007 yılı yazında başladığı Kas Gücüyle Devriâlem projesini 5 sene 11 gün sonra 60.000 km yol kat ederek tamamlamış, tarihte kendi gücüyle devriâlemi başarmış ilk ve tek kişidir. Kendisinin “en hızlı kas gücüyle devriâlem”, “üç ayrı okyanusu küreklemiş olan ilk kişi”, “ Atlas Okyanusu üzerinde kas gücüyle durmadan katedilen en uzun mesafe” gibi 16 ayrı rekoru bulunmaktadır.

Konu konferansta Sayın Eruç devriâlemin verdiği güzel duyguların ve anıların yanında, zorluklarından da bahsederek katılımcılara bir hayat dersi sunmuştur.

İTÜ-GİMDER® yalnızca Türk Denizcilik tarihine değil Dünya Denizcilik tarihine de adını yazdırmış değerli okyanus kürekçimizin tecrübe aktarımına şahitlik etmekten mutluluk duymakta ve deniz ve denizcilik kültürünün yaygınlaştırılması idealine sahip KÜDENFOR’un paydaşları arasında yer almaya ve İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Mezunları’nın ismini, vizyonu doğrultusunda yeni alanlara taşımaya devam etmektedir.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.