Montrö Boğazlar Sözleşmesi ve Türk Boğazları Deniz Trafik Düzeni Tüzüğü Konulu Konferans

İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Mezunları Derneği

Montrö Boğazlar Sözleşmesi ve Türk Boğazları Deniz Trafik Düzeni Tüzüğü Konulu Konferans

üdenfor14ekim2016HatıraFotoğrafı

Geçtiğimiz günlerde, Sayın Amiral Cem Gürdeniz’in Kurucu Direktörlüğü’ndeki Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KÜDENFOR) tarafından organize edilen ve Bahçeşehir Üniversitesi Türk Boğazları Uygulama ve Araştırma Merkezi (BAU TÜRBAM) Kurucu Müdürü Emekli Baş Kılavuz Kaptan Sayın Saim Oğuzülgen tarafından verilen seminerde denizcilik sektörünün birçok paydaşı bir araya geldi. Rahmi Koç Müzesi’nde gerçekleştirilen organizasyonda İTÜ-GİMDER® de yerini aldı.
Seminerin konusu 80. yılında hala önemini ve işlerliğini koruyan Montrö Boğazlar Sözleşmesi ve Türk Boğazları Deniz Trafik Düzeni Tüzüğü idi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin, Boğazlarının tam bağımsızlığını elde ve ilan ettiği Montrö Boğazlar sözleşmesi; tarih boyunca stratejik bir çekim noktası olan Türk Boğazları için eşsiz bir dönüm noktası olarak kaydedilmiştir.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 1 Kasım 1936 tarihli TBMM açılış konuşmasında konunun anlam ve önemi şu şekilde vurgulamıştır;
“Tarihte birçok kez tartışma ve tutku nedeni olan Boğazlar, artık tam anlamıyla Türk egemenliği altında, yalnız ticaret ve dostluk ilişkilerinin ulaşım yeri haline girmiştir. Bundan böyle savaşan herhangi bir devletin savaş gemilerinin Boğazlardan geçmesi yasaktır.”

İTÜ-GİMDER®, “Türk Denizcilik Gücüne katkı sağlayan temel alanlarda durumsal tespit yaparak hedef, politika ve strateji belirlenmesine ve böylelikle halkın ve devletin denizcileşmesine katkı sağlamak” amacıyla kurulan KÜDENFOR’un paydaşları arasında yer almaya ve İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Mezunları’nın ismini, vizyonu doğrultusunda yeni alanlara taşımaya devam edecektir.

Tags: , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.