Duyurular

İTÜ-GİMDER® 12. Uluslararası Altın Çıpa Denizcilik Başarı Ödül Töreni'ndeydi!

Türk denizcilik sektörünün tek uluslararası töreni olan Altın Çıpa Denizcilik Başarı Ödülleri'nin 12'ncisi 8 Eylül 2017 tarihinde İstanbul Ataköy Sheraton Otel'de gerçekleşti. 71 farklı ülkeden 600 denizcinin katıldığı bu uluslararası organizasyonda İTÜ-GİMDER® de yerini aldı. İTÜ-GİMDER® 'in üyesi olduğu Türkiye Denizcilik Federasyonu'nun sponsorlar arasında bulunduğu ödül törenine Dernek adına Yönetim Kurulu Başkanı Haluk ÇOBAN, Yönetim Kurulu üyeleri Bengi ŞAN ve M.Çağatay HAZER katıldı.

Müzik ve sanatın eksik olmadığı bu önemli organizasyonda, 19 kişilik Altın Çıpa Jüri Heyeti'nin belirlediği 23 firmaya Uluslararası Altın Çıpa ödülü ve 4 kurum ve 1 kişiye de başarı plaketi takdim edildi.

Başarı hikayelerinin etkileyiciliği kadar, ödüllerin takdiminde dünyanın dört bir yanındaki liman ve gemiler üzerindeki denizciler ile gerçekleştirelen canlı bağlantılar geceye eşsiz bir tat kattı.

Sektörümüzün önemli organizasyonlarında İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Mezunlarını temsil eden İTÜ-GİMDER® ; tüm sektöre gönül verenler ile birlikte bu başarılı geceye tanıklık etmekten mutluluk duymaktadır. Bu bağlamda tüm ödül sahiplerini kutluyor sektörün tüm paydaşlarının bir araya geldiği bu değerli organizasyonun nice seneler devam etmesini dileyerek Deniz Haber Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Recep Canpolat'a tebriklerimizi sunuyoruz.

altın çıpa 1

 

altın çıpa 2

 


 
 
İTÜ-GİMDER®  Ailesi olarak Kurban Bayramı'nızı kutlarız.
 
 
kurban2
 
 

 
30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun!
 
 
30 ağustos2
 
 
 


İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi 2016-2017 Mezuniyet Töreni 7 Temmuz Cuma günü İTÜ Maslak Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan mezuniyet töreni, İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ergin’in açılış konuşmasıyla devam etti. Törende mezunlarımızın değerli ailelerinin yanı sıra başta Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka olmak üzere çok sayıda bakanlık temsilcisi, İTÜ Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Rektörü Prof. Dr. Ercan Kahya ve sektörün önde gelen kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de yer aldı. İTÜ GİMDER®’in de protokolde yer aldığı törende derneğimiz adına Yönetim Kurulu Başkanımız Haluk Çoban tarafından fakültemizin her iki bölümünün ilk üç başarılı öğrencisine plaket ve birer ufak anı takdim edildi.

İstanbul Teknik Üniversitesi; tarihten günümüze “Denizci Millet, Denizci Ülke” hedefine ulaşmak amacıyla 1773 Mühendishane-i Bahri-i Hümayun’dan Makina Fakültesi Gemi Şubesi’ne oradan da Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’ne uzanan bir seyir izlemiş ve 255’i yüksek mühendis olmak üzere 3000’e yakın mühendis bireyi ve bilgi birikimini ülkemize kazandırmıştır. Üniversitemiz bu yolla sektörümüzün geleceğine şekil verme yolculuğuna devam etmektedir.

Bizler de İTÜ GİMDER® olarak yeni mezun olan genç meslektaşlarımızın ve ailelerinin yanında yer almaktan ve onların sektörümüze adım atışını izlemekten dolayı büyük sevinç duymaktayız.

Tüm arkadaşlarımızı tebrik eder, desteklerimizin; tüm İTÜ Gemi İnşaat mezunlarımıza olduğu gibi, her daim yanlarında olduğunu bilmelerini isteriz.  Mezun ailemize hoş geldiniz.

Biz Birlikte Güçlüyüz.

 
2017mezuniyet1
 
2017mezuniyet2
 
2017mezuniyet3
 
2017mezuniyet4
 
2017mezuniyet5
 
 

 
 İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi'nin 1773 Mühendishane-i Bahri-i Hümayun'a dayanan tarihçesi.
 
 Değerli Hocamız Prof. Dr. Reşat Baykal'a teşekkürlerimizle...
 
https://www.youtube.com/watch?v=Pt9CmNOYUfM
 

 
1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Kutlu Olsun!
kabotaj 2017
 

 
5'incisi düzenlenen Geleneksel Mezunlar Günümüzün kısa filmi artık internette!
 
Aşağıdaki linkten 2017 yılının Geleneksel Mezunlar Gününden kesitlere ulaşabilirsiniz.
 
 
#BizBirlikteGüçlüyüz
 
 https://www.youtube.com/watch?v=hkxAyiu8Lxs&t=7s
 

 
Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun!
 
ramazan 2017 (2)
 
 
 

 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun!
 
19mayıs mail
 

İTÜ-GİMDER® 5. GELENEKSEL MEZUNLAR GÜNÜ GERÇEKLEŞTİ!

7 Mayıs Pazar günü İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nin mezunlar derneği İTÜ-GİMDER®’in 5. Geleneksel Mezunlar Günü etkinliği Fakülte binasında gerçekleştirildi. Etkinlik; Prof. Dr. Reşat Baykal’ın, İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı Bölümü’nün 1773 Mühendishane-i Bahri-i Hümayun’a dayanan tarihçesini aktardığı nostalji videosu ile başladı. Ardından Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Sayın Suat Hayri AKA, Karadeniz Teknik Üniversitesi Dekan Vekili Prof. Dr. Muhammet BORAN ve Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu Direktörü Emekli Tümamiral Cem GÜRDENİZ’in iyi dilekler içeren telgrafları okundu.

Açılış konuşmalarında; dernek kurucularından eski Başkan Özgür ÜSTÜNER, derneğin son bir senedir gerçekleştirdiği faaliyetlerini aktarırken; yine dernek kurucularından yeni Başkan Haluk ÇOBAN, devam etmekte olan ve önümüzdeki dönemlerde gerçekleştirilecek faaliyetleri sundu. İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet ERGİN ise konuşmasında mezunlar günü ile ilgili değerlendirmeleri ileterek kürsüyü “Nostalji Dersi”ni vermek üzere Prof. Dr. L. Macit SÜKAN’a bıraktı. Prof. Dr. L. Macit SÜKAN’ın “Nostalji Dersi”’in ardından kendisine emeklerinden dolayı duyulan minneti göstermek adına İTÜ-GİMDER®’in de üyesi olduğu İTÜ’lü dernekler platformu fikir sahibi ve yöneticisi ve ayrıca İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Yardım Vakfı yönetim kurulu üyesi Mühendis Bülend TEMUR aracılığıyla plaket takdim edildi. Ardından Geleneksel İTÜ-GİMDER® Onur Ödülleri takdimine geçildi. Ulaşılabilinen yaşça en büyük mezun Onur Ödülü Yüksek Mühendis Cengiz MERİÇ’e, yaşça en büyük mezun olup mezuniyet yılına göre takdim sırası gelen İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi hocası Onur Ödülü; Prof. Dr. M. Ferda GÖKŞİN’e ve son olarak birçok yönetim kurulu, kurum ve kuruluşlara danışılarak yapılan değerlendirmede ülkemizde ve dünyada gemi inşaat ve denizcilik sektöründe en çok emeği geçmiş olan kişi Onur Ödülü; Sn. Bülent ŞENER’e takdim edildi. Ödüller sırasıyla Prof. Dr. Ahmet ERGİN, Türk Loydu Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cem MELİKOĞLU ve Türkiye Denizcilik Federasyonu Başkanı Erkan DERELİ tarafından iletildi.

Konferans salonunda gerçekleşen törenin ardından Fakülte orta bahçesinde geleneksel aile fotoğrafı çekildi. Ardından canlı müzik ve tüm katılımcıların güzel sohbetleri eşliğinde öğle yemeğine geçildi.

İTÜ-GİMDER® sektörümüzün değerli mensupları olan tüm İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi mezunlarını, öğrencilerini, gemi inşa sektöründe söz sahibi olmuş tüm misafirleri, çalışmakta olan ve emekli öğretim üyelerini, aileleri ile birlikte bu etkinlikte ağırlamış olmaktan mutluluk duymaktadır.

Ana resim

 

İlave resim 1

İlave resim 2

MEZUNLAR GÜNÜ


1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Kutlu Olsun!
 
 
1 MAYIS SON
 
 

 
 
İTÜ-GİMDER® Dünya Rekortmeni Okyanus Kürekçisi Erden Eruç hakkındaki KÜDENFOR konferansına katıldı.


Geçtiğimiz günlerde denizcilik adına birçok göreve imza atmış, başarılarıyla tanınan Amiral Cem Gürdeniz’in Kurucu Direktörlüğü’ndeki Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KÜDENFOR) tarafından, kas gücüyle devriâlem konusunda dikkat çekici bir konferans düzenlendi. Rahmi Koç Müzesi Fenerbahçe Vapurunda gerçekleşen konferansta, denizcilik camiasının tüm değerli üyeleri gibi İTÜ-GİMDER®’de yerini aldı.

Konferansta 16 ayrı Dünya rekoru sahibi ve aynı zamanda KÜDENFOR danışma kurulu üyesi okyanus kürekçimiz Erden Eruç’un hazırladığı kas gücüyle devriâlem sunumu aktarıldı.

Erden Eruç ”kürekle okyanus geçen ilk Türk” unvanına sahip olmanın yanı sıra 2007 yılı yazında başladığı Kas Gücüyle Devriâlem projesini 5 sene 11 gün sonra 60.000 km yol kat ederek tamamlamış, tarihte kendi gücüyle devriâlemi başarmış ilk ve tek kişidir. Kendisinin “en hızlı kas gücüyle devriâlem”, “üç ayrı okyanusu küreklemiş olan ilk kişi”, “ Atlas Okyanusu üzerinde kas gücüyle durmadan katedilen en uzun mesafe” gibi 16 ayrı rekoru bulunmaktadır.

Konu konferansta Sayın Eruç devriâlemin verdiği güzel duyguların ve anıların yanında, zorluklarından da bahsederek katılımcılara bir hayat dersi sunmuştur.

İTÜ-GİMDER® yalnızca Türk Denizcilik tarihine değil Dünya Denizcilik tarihine de adını yazdırmış değerli okyanus kürekçimizin tecrübe aktarımına şahitlik etmekten mutluluk duymakta ve deniz ve denizcilik kültürünün yaygınlaştırılması idealine sahip KÜDENFOR’un paydaşları arasında yer almaya ve İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Mezunları’nın ismini, vizyonu doğrultusunda yeni alanlara taşımaya devam etmektedir.

 

küdenfor

 


 
 
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'mız kutlu olsun!

 

23 nisan

 


Büyüyoruz, İlerliyoruz, Güçleniyoruz!

Bir Fotoğraf, Bir Anı Demek!

5.Geleneksel Mezunlar Günü'müz 7 Mayıs Pazar günü gerçekleşiyor. Bu güzel bahar gününde fakültemizin tüm mezunlarının resimlerinin olacağı sunumumuzda gelin sizin de bir fotoğrafınız olsun. Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresimize öğrencilik yıllarınıza ait fotoğraflarınızı yollayın, bizler de yayınlayalım!

Takviminizde 7 Mayıs tarihini işaretlemeyi unutmayın! #BizBirlikteGüçlüyüz


 

7 Mayıs 2017 saat 14'te fakültemizde gerçekleşecek olan 5. Mezunlar Günü'nde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

 

MEZUNLAR GÜNÜ


 

İTÜ-GİMDER® 2. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ!

İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Mezunları Derneği 2. Olağan Genel Kurul Toplantısı 2 Nisan 2017 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. Genel Kurul, divan heyeti seçimiyle başlayıp faaliyet raporu, bütçe raporu ve denetleme raporunun okunması ve ibrasıyla devam etti. Bazı tüzük değişikliklerinin de görüşülerek onaylandığı Genel Kurul, yeni yönetim kurulu ve denetim kurulunun, yedekleri ile birlikte oybirliği ile seçilmesi ve Türkiye Denizcilik Federasyonu’nda görev alacak 3 delegenin belirlenmesi ile son buldu.

Büyük bir uyum içerisinde gerçekleşen İTÜ-GİMDER® genel kurulu, derneğin geleceğinin daha da parlak olması adına atılmış büyük bir adımdır.

Yönetim Asıl

1-      Haluk ÇOBAN

2-      M. Özgür ÜSTÜNER

3-      Ahmet YALVAÇ

4-      M. Çağatay HAZER

5-      Bengi ŞAN

Yönetim Yedek

1-      Ege TURHAN

2-      Hasan HALİLOĞLU

3-      Oğuzhan SEVİNDİK

4-      Ali Osman ÇARK

5-      Zeynep MUTLU

Denetim Kurulu Asıl

1-      Barış DEDETAŞ

2-      Gökhan GÖKALP

3-      Emre DAYIOĞLU

Denetim Kurulu Yedek

1-      Erkan ERGÜN

2-      Hakan TUNÇ

3-      Hayri ÖZGÜL

Türkiye Denizcilik Federasyonu Delegeleri

1-      Bengi ŞAN

2-      Barış DEDETAŞ

3-      M. Özgür ÜSTÜNER

Fotoğraf için not:

İTÜ-GİMDER® 'in çekirdek ailesi Tüm Komisyonları ile Genel Kurulda hazır bulundu.

02 Nisan 2017 Genel Kurul foto

 


İTÜ-GİMDER, Üyesi olduğu Türkiye Denizcilik Federasyonu'nun 4. Olağan Genel Kurulu'nda.

türdef


18 Mart Çanakkale Zaferi Kutlu Olsun!
 
18MARTGorsel

kadınlar günü
 

 

1773'te gemi mühendisi yetiştirmek üzere kurulan Mühendishane-i Bahri Hümayun’dan günümüze, Teknik Üniversite’nin amiral gemisinde, biz büyük bir aileyiz!

Yuvamız İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaat ve Deniz Bilimleri Fakültesi, öğrencilerimizin geleceği, mezunlarımızın dayanışması için emek veren kapsayıcı gücümüz mezun derneğimiz İTÜ-GİMDER®, fakültemizde öğrencilerimizi mesleğimize yaklaştıran öğrenci topluluğumuz İTÜ Gemi Mühendisliği Kulübü, fakültemizin uluslararası yüzü İTÜ SNAME Student Section ve üniversitede edinilen teorik bilgilerin pratiğe dökülmesini amaçlayan İTÜ Deniz Bisikleti Takımı ile birlikte biz büyük bir aileyiz.

aaa

 

 
İTÜ-GİMDER®, “Türk Deniz Gücünün 21’nci Yüzyıl Boyutu” konulu çalıştaya katıldı.

Geçtiğimiz günlerde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi ve Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KÜDENFOR) iş birliği ile Rahmi Koç Müzesi Konferans salonunda “Türk Deniz Gücünün 21’nci Yüzyıl Boyutu” konulu bir çalıştay düzenlendi. İTÜ-GİMDER®’in de katılımcı olarak yer aldığı çalıştay, Sayın Amiral Cem Gürdeniz’in açılış konuşması ile başlayarak tüm gün devam etti. Çalıştayda “21’inci yüzyıl: Okyanuslar Yüzyılı” sunumunun ardından, Dz. Kd. Albay Sümer Kayser’in “Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi Tanıtımı” sunumuyla paylaşıldı. “Türk Deniz Gücü Nerede?” sorusunun mevcut deniz gücü faaliyetlerinin aktarımıyla yanıtlanmasının ardından geleceğe yönelik “Nasıl Bir Deniz Gücü?” ve “21. Yüzyılda Deniz Teknolojileri” oturumları gerçekleştirilerek gelecekte beklenen kuvvet yapısı ve vizyon ile birlikte sualtı sensör ve silah teknolojileri ve insansız sualtı sistemleri gibi teknolojik gelişmeler tartışıldı. Em. Büyükelçi Osman Korutürk tarafından ise "21. Yüzyılda Türk Deniz Gücünün Türk Dış Politikası Üzerindeki Rolü ve Etkisi" konusu katılımcılara aktarıldı.

Çalıştayda özellikle “Türk Deniz Gücü Nerde?” başlığı altında deniz gücünün küresel dünya düzeninde önemi vurgulanarak, büyük devletlerin stratejik misyonları karşılaştırılmalı olarak verildi ve Türkiye’nin aldığı ve alması gereken rol üzerine tespitler gerçekleştirildi. Ayrıca Milli Savunma Bakanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı işbirliğinde yürütülmekte olan başlıca platform ve modernizasyon projeleri hakkında bilgi verildi. 
Denizcilik gücünün çatısını oluşturan Donanma, Sahil Güvenlik, Ticaret Filosu ve Deniz Savunma Sanayinin bir arada bulunduğu çalıştayda KÜDENFOR paydaşı olarak hazır bulunan İTÜ-GİMDER® de, deniz gücünün önümüzdeki yüzyılda dünya dengesine şekil vereceği düşüncesini paylaşmakta ve Türk Denizcilik Gücüne dair tüm konularda İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Mezunları’nın ismini, vizyonu doğrultusunda yeni alanlara taşımaya devam edecektir.

KüdenforSubat


İTÜ-GİMDER'i takip edin!

Facebook: facebook.com/www.itugimder.org.tr
Twitter: twitter.com/itugimder
LinkedIn: linkedin.com/groups/6692823
Instagram: instagram.com/itugimder
YouTube: youtube.com/channel/UCOl39ZjN4O-PL6HPO1YAdCQ

BiziTakipEdin


İTÜ-GİMDER®, Siyah Kuğu Davası konusundaki KÜDENFOR konferansına katıldı.

Geçtiğimiz günlerde, Sayın Amiral Cem Gürdeniz’in Kurucu Direktörlüğü’ndeki Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KÜDENFOR) tarafından dünya kamuoyunda Su Altı Arkeolojisi konunda dikkat çekici bir konferans düzenlendi. Rahmi Koç Müzesi Fenerbahçe vapurunda gerçekleşen konferansta İTÜ-GİMDER® de yerini aldı.

Konferansta dünya kamuoyunda Siyah Kuğu Davası olarak bilinen konu üzerine Sualtı Arkeolojisi ve Batıkların Korunması Hukuku Uzmanı ve aynı zamanda Türkiye Sualtı Arkeoloji Vakfı (TINA) danışmanı Amerikalı Avukat James Goold'un sunumu aktarıldı.

Konu davada 2007 yılında Amerikalı hazine avcıları tarafından Atlas Okyanusu'nda ele geçirilen Nuestro Senora des Las Mercedes batığındaki 500 milyon dolar değerinde altın ve gümüş sikkelerin İspanyol bir gemi batığına ait olduğunun kanıtlanması için yapılan su altı araştırmaları yer almış ve bu araştırmalar sonucu dava kazanılarak hazine 2012 yılında İspanya’ya devredilmiştir.

İTÜ-GİMDER®, “Türk Denizcilik Gücüne katkı sağlayan temel alanlarda durumsal tespit yaparak hedef, politika ve strateji belirlenmesine ve böylelikle halkın ve devletin denizcileşmesine katkı sağlamak” amacıyla kurulan KÜDENFOR’un paydaşları arasında yer almaya ve İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Mezunları’nın ismini, vizyonu doğrultusunda yeni alanlara taşımaya devam edecektir.

KudenforSiyahKuğu 


Cumhuriyet'in ilk gemilerini yapan, "hocaların hocası" Ordinaryüs Profesör Ata Nutku'yu, aramızdan ayrılışının 23. yılında saygı ve minnetle anıyoruz.
AtaNutkuÖlümYıldönümü2017

İTÜ-GİMDER® 3 YAŞINDA!

İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Mezunları Derneği, resmi olarak 2014 yılında kurulmuş gibi görünse de, aslında kökleri 2001 yılından bu yana faaliyet gösteren Gemi Mühendisliği Kulübü'ne dayanmaktadır. 15 yıl önce İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi bünyesinde kurulmuş olan Gemi Mühendisliği Kulübü, kurulduğu günden bugüne; fakülte öğrencileri arasındaki iletişimi arttırmak, mesleki ve sosyal etkinlikler ile öğrencilerin kendilerini geliştirmelerine olanak sağlamak gibi temel konuları görev edinmiştir. 6 Ocak 2014’te kurulan İTÜ-GİMDER®, İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi mezunlarının kendi aralarındaki iletişimlerini geliştirerek, mezunlar arasındaki bağları daha da güçlendirmeyi ve bu dayanışmanın gücünden öğrencilerimiz, fakültemiz, mezunlarımız ve büyük ölçekte de mesleğimiz için fayda üretmeyi amaçlamaktadır.

Birlikte olmanın önemiyle kendini geliştiren, her etkinliğiyle kurumsal olduğu kadar manevi değerlerde de yükselen ve büyüyen İTÜ-GİMDER®, köklerinin dayandığı öğrencilik hayatından ve her türlü tecrübeyi yaşadıkları iş hayatından esinlenerek, yaptıklarını ve ileride yapacaklarını şekillendirmiştir. Ailemize yeni fikir ve heyecanlar katan gelecekteki dayanağımız öğrencileri desteklemek, mezunlarımızın hayatını kolaylaştırmak ve Teknik Üniversite ile İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nin saygınlığını arttırmak, gerçekleştirilen faaliyetlerin ana eksenini belirlemektedir.

Bu faaliyetlere verilebilecek en güzel örneklerden birisi “Mentör - Öğrenci Dayanışma Projesi”dir. Bu proje ile İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nde okumakta olan öğrencilerin; sektörde çalışmakta olan alanında uzman İTÜ mezunlarından destek almaları, bu yolla profesyonel yönelimlerine karar vermeleri ve hayata hazırlanmaları ve böylelikle hem öğrenim hayatlarında hem de ileride çalışma hayatlarında daha başarılı olmaları amaçlanmıştır. Projeye bugüne kadar yaklaşık 90 mentör katılmış ve yaklaşık 200 adet İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi öğrencisi projeden yararlanmıştır.

Bir diğer örnek faaliyet ise mezun ailesinin birlikteliğinin pekiştirildiği, mutluluğun fotoğraflara yansıdığı ve bize sloganımız olan “Biz Birlikte Güçlüyüz” ü bir kez daha gururla söyleten “Geleneksel Mezunlar Günü”dür. Bu günün en büyük özelliği mezunların hiç ayrılmamışçasına fakültedeki eski günlerini yâd edebilmesi ve bu birleşmenin öğrencilere örnek olmasıdır. Sıcak bir aile ortamının oluştuğu mezunlar gününde verilen “Nostalji Dersi”; her mezunu belli bir süre için de olsa, üniversite sıralarına geri götürmekte ve anılarının tekrar canlanmasını sağlamaktadır.

Öğrencilerimizin geleceğine, seçecekleri kariyer yönünü belirlemelerinde ışık tutabilmek amacıyla da her sene “Kariyer Günleri” düzenlenmektedir. Fakültemizde düzenlenen bu organizasyon ile İTÜ-GİMDER®; öğrencilerimiz ile onlarla tecrübelerini paylaşmak isteyen sektörün birbirinden ayrı bileşenlerinde yer alan değerli meslektaşlarımızı bir araya getirip bilgilendirici bir sohbet imkanı yaratmaktadır.

Öğrencilerin geleceğine katkıda bulunmanın yanı sıra öğrenim hayatlarına da değer katmak isteyen İTÜ-GİMDER®; birbirinden farklı gemi elemanları tedarik ederek, bunları sergilenmeleri amacıyla İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi'ne bağışlamış bulunmaktadır. Hocalarımız tarafından gerektiğinde derslerde de görsel olarak kullanılan bu elemanlar, teorik bilgilerin pratiğe dönüşmesine yardımcı olmaktadır.

Ayrıca öğrencilerin olduğu kadar iş hayatına atılmış pek çok mezununun da hayatını kolaylaştırmak için geliştirilmiş İTÜ-GİMDER® mobil uygulaması ile 1000’i aşkın kullanıcıya erişilmiş ve bir gemi inşaatı mühendisine gerekli olabilecek birim değişimlerinden terimler sözlüğüne, malzeme bilgilerinden temel mühendislik hesaplamalara kadar bilgi sektörün hizmetine büyük bir gururla sunulmuştur.

Bunun yanı sıra İTÜ-GİMDER® tüm İTÜ’lü dernekler ile birlikte çalışmalar yürütmekte ve bunun bir örneği olarak oluşturulan İTÜ Mezun Ortak Kart sistemi sayesinde üyelerine eğitimden sağlığa, akaryakıttan seyahate kadar 100’e yakın hizmet alanında indirim imkanı sunmaktadır. Bu sistem için de bir mobil uygulama geliştirilmiş olmakta ve tüm İTÜ mezunlarının kullanımına sunulmaktadır.

2016 senesindeki diğer işbirliği çalışmalarında İTÜ-GİMDER®, Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu’na paydaş olarak katılmış ve Türkiye Denizcilik Federasyonu'na üye olmuştur.

Ürettikleri ve faaliyetleri ile her daim özgün kalmak isteyen İTÜ-GİMDER®, marka tescili için gerekli adımları atarak, İTÜ-GİMDER® isminin Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenmesini sağlamıştır.

Tüm faaliyetlerini sosyal medya yönetimi ile sektöre eriştirme gayretinde olan İTÜ-GİMDER®’in Facebook, Twitter, Linkedin, Instagram ve Youtube kanalları da her geçen gün artan bir ilgi ile izlenmektedir.

Faaliyette olduğu kısa süre içerisinde değer yaratmayı bilen İTÜ-GİMDER®, İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Mezunları’nın ismini, vizyonu doğrultusunda yeni alanlara taşımaya devam edecektir.

İTÜGİMDER3YaşındaGörsel

 

İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Mezunları Buluşuyor!

Tüm değerli meslektaşlarımızı bekliyoruz.


MezunBulusmasıAfiş2016


İTÜ-GİMDER® ailesi olarak Fakültemiz kurucularından değerli hocamız Prof. Dr. Teoman Özalp'ı kaybetmiş olmanın üzüntüsü içerisindeyiz. İlk Onur Ödülümüzü kendisine takdim etme şansına sahip olmuştuk. Başımız sağolsun. Allah rahmet eylesin.

TeomanÖzalpVefat

 
2017YeniYılKutlaması

İTÜ-GİMDER® Tersane-i Amire Yıldönümü Etkinliğindeydi!

Geçtiğimiz günlerde, Denizcilik Mensupları Derneği (Deniz-Der) tarafından Tersane-i Amire’nin 561. Yıldönümü dolayısıyla Beyoğlu Gençlik Merkezi Kongre Salonu’nda “Geçmişten Geleceğe” temalı bir seminer gerçekleştirildi. Seminerde İTÜ-GİMDER® de yerini aldı.

Pek çok kaynakta, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin gemi inşaatı ve deniz haritalarının yapılması konusunda ve ülkede ilk kez Batılı anlamda mühendislik eğitimi vermek üzere 1773 yılında Mühendishane-i Bahri-i Hümayun olarak kuruluşunun temeli olarak işaret edilen Tersane-i Amire (İmparatorluk Tersanesi); 1455 yılında Fatih Sultan Mehmet’in emri ile inşa edildi. Kuruluşunda Osmanlı donanmasının merkez üssü olarak görev yapan tersanede, 17. yüzyılda yoğun bir şekilde gemi yapım, bakım ve onarım işleri yapar duruma erişirken aynı zamana bahriye ve mimarlık eğitimi ile denizcilik işleri gerçekleştirilmekteydi. 18. yüzyılda Avrupa’daki benzerlerinden daha büyük "Kuru Havuzlar" ile "Taş Kızaklar" kullanılmaya başlanmış, 19. yüzyıl sonrasında ise imalathane, fabrika ve sanayi yapıları inşa edilmişti.

Tarihteki Türk denizciliği ve gemi inşaatının günümüze ulaşan bu değerli hediyesi Tersane-i Amire için pek çok farklı disiplinden konuşmacının değerlendirmeleri bu seminer ile bir araya geldi. Konuşmacılar başta Deniz-Der Başkanı Sayın Abdullah Demirdöven ve Deniz-Der Onursal Başkanı Sayın Ali Can olmak üzere, sırasıyla Prof. Dr. Reşat Baykal, İzTV yapımcısı Sayın Savaş Karakaş, Amiral Cem Gürdeniz, Yüksek Mühendis Ozan Yurdugül, Yar. Doç. Dr. Murat Koraltürk ve Yüksek Mühendis Tansel Timur idi. Seminerde Tersane-i Amire’nin önemi ve tarihi, Kurtuluş Savaşı’nın mirası Cumhuriyet olan değerli gemilerinin günümüze taşınamamış ve yitirilmiş olmasından çıkartılması gereken dersler, tarihin korunmasının sağlanması gerekliliği, Türk denizcilik ülküsü, denizcilik kültürünün yerleştirilmesi, Haliçport süreci, Haliç Dayanışması faaliyetleri ve tersanenin önümüzdeki 6 asırlık ömrünün geleceğe taşınabilmesi için çözüm önerileri konularını dile getirildi.

Sektörün önemli organizasyonlarında İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bil. Fakültesi Mezunlarını temsil eden İTÜ-GİMDER®; bir tarihi, kültürel ve endüstriyel miras olan Tersane-i Amire’nin nesilden nesile aktarılması gerektiği bilinciyle, bu yıldönümü etkinliğine öğrenciler ile birlikte katılım sağlayarak gençlerimiz için de farkındalığı arttırmayı amaçlamıştır.

Tersane iAmireYıldönümüKatılımıHatıra

İTÜ-GİMDER® Fayda Havuzu Uygulaması İOS'tan Sonra Şimdi Android'de de Sizlerle!
 
OrtakFaydaHavuzu2016 2

Gemi Mühendisliği Haftası ve Tersane-i Amire'nin 561inci Yıldönümü Kutlu Olsun!
Tersane iAmire561.YıldönümüDuyurusu

İTÜ-GİMDER® Mentör Projesi 3. Yılında!

Mentör Projemiz ile İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nde okumakta olan değerli öğrencilerimizin; sektörde çalışmakta olan alanında uzman İTÜ mezunlarından destek almaları, bu yolla profesyonel yönelimlerine karar vermeleri ve hayata hazırlanmaları ve böylelikle hem öğrenim hayatlarında hem de ileride çalışma hayatlarında daha başarılı olmaları hedeflenmektedir.

Bu çerçevede 2016-2017 öğrenim yılı başında gerçekleştirilen mentör öğrenci eşleştirmelerinde 68 yeni öğrencimiz, mentörleri ile buluşmuştur.

Mentör Projemize bugüne kadar yaklaşık 90 mentör katılmış ve yaklaşık 200 öğrencimiz projeden yararlanmıştır.

İTÜ-GİMDER® olarak tüm mentörlerimize değerli ve içten katkıları için teşekkür eder, öğrencilerimize başarılar dileriz…

BİZ BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ!

MentorProjesi3.Sene 1

MentorProjesi3.Sene 2

MentorProjesi3.Sene 3


24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun!
24Kasım2016Duyurusu

Sıradaki videomuzda fakültemizin öğrencisi Ali Osman Çark bizlere Mentor Projesi'ni anlatıyor! :)

Hepinize projeye katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

https://youtu.be/DzydPR_9HWA


Mezunumuz ve Mentorumuz Egemen Çelik bizlere Mentor Projesi'ni anlatıyor! :)
https://youtu.be/lwwQr-0tyow

Sizden gelenlerde sırada fakültemizin öğrencisi Oğuzhan Sevindik var. Mentor Projesi'ni bir de ondan dinleyin! :)
https://youtu.be/NTISIU7UUXk

Mezunumuz ve Mentorumuz Serdar Alper bizlere Mentor Projesi'ni anlatıyor! :)
https://youtu.be/5nTHJY4_0Ds

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü vefatının 78.yılında sevgiyle, saygıyla ve özlemle anıyoruz.
10Kasım2016Duyuru

İTÜ-GİMDER®'in paydaşlarından olduğu KÜDENFOR, Sadun Boro'nun doğum gününde Sadun Boro'yu anmak ve amatör denizciliğe katkı sağlayacak temel alanlarda tespitlerde bulunmak için Rahmi Koç Müzesi'nde gerçekleşen ve 130 kişinin katıldığı çalıştayda yerini aldı. Amatör denizci ehliyeti eğitimi, denizlerdeki çevrecilik sorunları ve amatör denizciliğin 21. Yüzyıl vizyonu değerlendirildi. Bayrak ve bağlama kütüğü sorunları yönetmelikler üzerinden tartışılırken, çevrecilik ve mavi kart uygulamaları çevre yüksek mühendislerinin konuşmalarında ve soru cevap kısmında da tartışıldı.

Çalıştayda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan katılan temsilcilerle tüm sorun alanlarının kamu temsilcileriyle derinlemesine ve karşılıklı tartışılmasına olanak sağlandı. Geleceğe yönelik kısa, orta ve uzun vadede alınması gereken pratik, uygulanabilir, denetlenebilir, basit, etkin ve ekonomik çözüm önerileri geliştirildi.

Geleceğimiz olan fakültemiz öğrencilerinden temsilcilerinde İTÜ-GİMDER® tarafından ilk defa davet edilmiş olmasının öneminin yanında; öğrencilerimizin çalıştaya katkıları da gurur kaynağı oluşturmuştur.

Küdenfor8Kasım2016HatıraFotoğrafı


Öğrencimiz Betül Gümüşoğlu bizlere Mentor Projesi'ni anlatıyor! :)
https://youtu.be/KfjJbj6pCnE


İTÜ-GİMDER®, IMO Dünya Denizcilik Günü Etkinliği’nde IMO Genel Sekreteri ile bir araya geldi!

Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün (IMO) her sene başka bir ülkede gerçekleştirilen Dünya Denizcilik Günü Yan Etkinliği; bu sene Türkiye ev sahipliğinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından 4-6 Kasım 2016 tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenmekte. “Denizcilik, Dünya için vazgeçilmezdir!” teması ile sektörün tüm bileşenlerini bir araya getiren bu etkinlikte İTÜ-GİMDER® de yerini aldı.

Seminerin ilk gününde “Türk Denizcilik Tarihi” konusunun sunumu ve “Deniz, insan yaşamı için neden vazgeçilmezdir?” sorusunun uzman konuşmacılar tarafından irdelenmesi ile gerçekleştirildi.

İTÜ-GİMDER® olarak IMO Genel Sekreteri Sayın Kitack Lim ile temas sağlayarak kendisine İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bil. Fakültesi mezunlarının Türk ve Dünya denizciliğine ve gemi inşaat sektörüne yapmış olduğu katkılar ve derneğimizin bütünleştirici rolü konusunda ayrıntılı bilgi verildi. Kendisinin ilgiyle dinlediği bu görüşme sonrasında Dünya Denizcilik Üniversitesi Rektörü Sayın Dr. Cleopatra Doumbia-Henry ile de temasta bulunuldu. Sayın Rektör ile gelecekte gerçekleştirilebilinecek ortak projeler ile ilgili fikir alışverişi yapılması kararlaştırıldı.

Seminerin ikinci günü “Denizciliğin Riskleri ve Kriz Yönetimi” ve “Dünya Denizcilik endüstrisinde Adil Rekabet” konuları ile devam ediyor.

İTÜ-GİMDER® her zaman olduğu gibi İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Mezunları’nın ismini, vizyonu doğrultusunda yeni alanlara taşımaya devam edecektir.

DünyaDenizcilikGünüHatıraFotoğrafı2016


Mezunumuz ve Mentorumuz Sanver Gözen bizlere Mentor Projesi'ni anlatıyor! :)
https://youtu.be/4pWQFOX5Lng


İTÜ'lü dernekler için 'Fayda Havuzu' uygulaması şimdi IOS, çok yakında Android'de!

FaydaHavuzuDuyuruAfiş


Sizlerden gelen videolarda, sırada fakültemizin öğrencisi Hamit Yıldız var. Mentor Projesi'ni bir de ondan dinleyin! :)
https://youtu.be/mV6WaN8GZ2I


29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!

29Ekim2016Afiş


Mezunumuz ve Mentorumuz Seçkin Uz, Mentor Projesi'ni Anlatıyor :)
https://youtu.be/JXizDp7STVk


Öğrencimiz Fatih Şen bizlere Mentor Projesi'ni anlatıyor :)
https://youtu.be/IweEzYBjEik


Mezunumuz ve Mentorumuz Sinem Dedetaş, Mentor Projesi'ni Anlatıyor :)
https://youtu.be/EuzZkuy96iU


Öğrencimiz Seraynaz Öz bizlere Mentor Projesi'ni anlatıyor :)

https://www.youtube.com/watch?v=x-Q3OuX6o4w&t=4s


Geçtiğimiz günlerde, Sayın Amiral Cem Gürdeniz’in Kurucu Direktörlüğü’ndeki Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KÜDENFOR) tarafından organize edilen ve Bahçeşehir Üniversitesi Türk Boğazları Uygulama ve Araştırma Merkezi (BAU TÜRBAM) Kurucu Müdürü Emekli Baş Kılavuz Kaptan Sayın Saim Oğuzülgen tarafından verilen seminerde denizcilik sektörünün birçok paydaşı bir araya geldi. Rahmi Koç Müzesi’nde gerçekleştirilen organizasyonda İTÜ-GİMDER® de yerini aldı. 
Seminerin konusu 80. yılında hala önemini ve işlerliğini koruyan Montrö Boğazlar Sözleşmesi ve Türk Boğazları Deniz Trafik Düzeni Tüzüğü idi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin, Boğazlarının tam bağımsızlığını elde ve ilan ettiği Montrö Boğazlar sözleşmesi; tarih boyunca stratejik bir çekim noktası olan Türk Boğazları için eşsiz bir dönüm noktası olarak kaydedilmiştir.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 1 Kasım 1936 tarihli TBMM açılış konuşmasında konunun anlam ve önemi şu şekilde vurgulamıştır;
“Tarihte birçok kez tartışma ve tutku nedeni olan Boğazlar, artık tam anlamıyla Türk egemenliği altında, yalnız ticaret ve dostluk ilişkilerinin ulaşım yeri haline girmiştir. Bundan böyle savaşan herhangi bir devletin savaş gemilerinin Boğazlardan geçmesi yasaktır.”

İTÜ-GİMDER®, “Türk Denizcilik Gücüne katkı sağlayan temel alanlarda durumsal tespit yaparak hedef, politika ve strateji belirlenmesine ve böylelikle halkın ve devletin denizcileşmesine katkı sağlamak” amacıyla kurulan KÜDENFOR’un paydaşları arasında yer almaya ve İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Mezunları’nın ismini, vizyonu doğrultusunda yeni alanlara taşımaya devam edecektir.

Küdenfor14ekim2016HatıraFotoğrafı


Sizlerden videolar gelmeye devam ediyor. Tüm gönüllü mentorlarımıza teşekkür ediyor, kucak dolusu sevgilerimizi gönderiyoruz.

Mezunumuz ve Mentorumuz Volkan Atsüren, Mentor Projesi'ni Anlatıyor :)

https://youtu.be/AnCPbnI5eA4


Fakültemizin Öğrencisi Elif Sena Erkol bizlere Mentor Projesi'ni anlatıyor :)
https://youtu.be/24w_OaYclz8

Mezunumuz ve Mentorumuz Eda Karakaş, Mentor Projesi'ni Anlatıyor :)
https://youtu.be/j_r6bCV8gso


İTÜ-GİMDER® ile INTERCITY SÜRÜŞ AKADEMİSİ arasında 23.09.2016 tarihinde imzalanan sözleşme ile 2016/2017 İTÜ Mezun Ortak kartını ibraz eden üyelere güvenli sürüş eğitimlerinde %15 indirim uygulanacaktır.

INTERCITY SÜRÜŞ AKADEMİSİ MEB onaylı ve Alman DVR standartlarında eğitim veren bir sürüş eğitim kurumudur. Hedefleri; farklı hız ve değişken hava koşullarında ne gibi tehlikelerin ortaya çıkabileceğini göstermek ve güvenlik anlayışını arttırmaktır. Tanıtım videosu için; https://www.youtube.com/watch?v=2H1Iz6EZ150

Derneğe üyelik ve/veya aidat borcu ödemek için detay; 
http://www.itugimder.org.tr/index.php/tr/uyelik linkinde mevcuttur.

İTÜ Mezun Kart ortak fayda havuzunun içeriği için http://www.itumd.org.tr/uyelere-ozel/uye-fayda-havuzu

İntercitySürüşAkademisi2016Afiş


Fakültemizin Öğrencisi Zeynep Mutlu Mentor Projesi'ni Anlatıyor :)
https://youtu.be/4ZMxrspmbiY


Öğrenci Kulübümüzün bu yıl 6.sı düzenlenecek olan geleneksel kahvaltısına tüm mezunlarımızı davet ediyoruz!

6.GelenekselKahvaltıAfiş


Mezunumuz ve mentorumuz Haluk Çoban, Mentor Projesi'ni anlatıyor :)
https://youtu.be/DnRJt_sZeAg


İTÜ-GİMDER ® ile MEB ve TOSFED onaylı bir sürüş eğitim kurumu olan VOLKAN IŞIK AKADEMİ arasında 09.08.2016 tarihinde imzalanan sözleşme ile 2016/2017 İTÜ Mezun Ortak kartını ibraz eden üyelere;

- karting kiralamaları,

- güvenli sürüş eğitimleri,

- ileri sürüş eğitimleri

- ve Volkicar ile Yarış Pilotluğu Eğitimleri'nde %15 indirim uygulanacaktır.

Volkan Işık Akademi :
http://www.volkanisikakademi.com/

Derneğe üyelik ve/veya aidat borcu ödemek için detay;

http://www.itugimder.org.tr/index.php/tr/uyelik linkinde mevcuttur.

İTÜ Mezun Kart ortak fayda havuzunun içeriği için http://www.itumd.org.tr/uyelere-ozel/uye-fayda-havuzu

VolkanIsıkAkademiİndirimAfiş2016


İTÜ Gemi İnşaat ve Deniz Bilimleri Fakültesi öğrencileri mentörünüzle buluşma fırsatını kaçırmayın!

MentorProjesiAfiş2016


İTÜ-GİMDER ® ile bir Vitra-Artema satış noktası olan PRODEA YAPI arasında 12.08.2016 tarihinde imzalanan sözleşme ile 2016/2017 İTÜ Mezun Ortak kartını ibraz eden üyelere;

- seçili banyo paketlerinde ürünlerde %25 ila %40 arasında, diğer tüm Seramik Banyo Ürünleri, Karo Seramik Ürünleri, Banyo Mobilyaları, Yıkanma Alanları; Armatür, Duş Sistemleri, Aksesuar ürünlerde %30’a varan indirim,

- İstanbul il sınırları içerisinde ücretsiz ölçüm, 3 boyutlu çizim ve modelleme hizmeti imkanı

uygulanacaktır.

Derneğe üyelik ve/veya aidat borcu ödemek için detay;

http://www.itugimder.org.tr/index.php/tr/uyelik linkinde mevcuttur.

İTÜ Mezun Kart ortak fayda havuzunun içeriği için http://www.itumd.org.tr/uyelere-ozel/uye-fayda-havuzu

ProdeaYapıİndirim


Öğrencilerimiz ve Mentorlarımızın Dilinden İTÜ GİMDER Mentor Projesi!

https://youtu.be/CRA--tFANo4


Kurban Bayramınızı en içten dileklerimizle kutlarız.
KurbanBayramı2016

4 Eylül 2016 tarihinde Temsilcilerimiz ile bir kahvaltı organizasyonunda biraraya geldik.
 
4EylülKahvaltı

İTÜ-GİMDER®, artık Türkiye Denizcilik Federasyonu üyesi!

Türkiye Denizcilik Federasyonu; Denizcilik Federasyonu ismiyle Ulusal ve Dünya denizciliğinin
gelişmesine katkıda bulunmak, denizciliği topluma tanıtmak, sevdirmek ve teşvik etmek amacıyla
kurulmuş ve kuruluş günü olarak 18 Mart 2011 tarihinde Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma
Günü’nü kabul etmiştir. Federasyonun; 5253 sayılı Dernekler Kanunu 28. maddesine göre, İçişleri
Bakanlığı Dernekler Daire Başkanlığı 21 Aralık 2015 tarih, 4143 sayılı oluru ile isminin başına
"Türkiye" kelimesi alması uygun bulunmuş ve ismi Türkiye Denizcilik Federasyonu olarak tescil edilmiştir.

İTÜ-GİMDER®; Türkiye Denizcilik Federasyonu’na üye derneklerin itirazlarının bulunmaması
üzerine 25 Ağustos 2016 tarih, 13/2016 sayılı Türkiye Denizcilik Federasyonu Yönetim Kurulu
toplantısında oybirliği ile alınan karar neticesinde Türkiye Denizcilik Federasyonu 12. üyesi olarak kabul edilmiştir.

Tüm İTÜ Gemi İnşaat mezunlarının bu başarısı sektörümüze hayırlı uğurlu olsun!

12


30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun !

30 Ağustos


Fakültemize Hoşgeldiniz!

1773’te Mühendishane-i Bahr-i Hümayun (İmparatorluk Deniz Mühendishanesi) olarak kurulan ülkemizin ilk teknik üniversitesi 
İstanbul Teknik Üniversitesi'nin; Gemi İnşaat ve Deniz Bilimleri Fakültesi'ni kazanan tüm genç meslektaş adaylarımızı kutluyoruz!

Hoşgeldiniz! 


İTÜ GİMDER®, ARTIK TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ’NDEN TESCİLLİ BİR MARKA!

İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Mezunları Derneği (İTÜ GİMDER®) geçtiğimiz günlerde resmi olarak markalaştı. Mayıs ayında fakültemizde gerçekleştirilen Mezunlar Gününde, İTÜ GİMDER® adının markalaşması yolunda gerekli resmi adımların atıldığı ve markalaşma sürecinin devam etmekte olduğu tüm mezunlarımıza duyurulmuştu.

Yaklaşık 1 senedir devam etmekte olan bu süreç, aşağıda sıralanan adımlarla ve nihayetinde Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil belgesinin yayını ile birlikte mutlu sona ulaştı ve markamız 10 sene için tescil edildi.

Marka tescil ihtiyacının tespiti 
Marka sorgulaması
Markada koruma kapsamı 
Marka başvurusu için gereken belgelerin temini
Marka başvurusunun yapılması
Marka başvurusunun şekli incelemesinin Türk Patent Enstitüsü tarafından yapılması
Marka Başvurusunun Türk Patent Enstitüsü tarafından hukuki açılardan incelenmesi
Marka başvurusunun Resmi Marka Bülteninde ilan edilmesi
Marka Başvurusunun tescil belgesi ile koruma altına alınması

İTÜ GİMDER®'in markalaşması; derneğin amaçlarını gerçekleştirebilmesi doğrultusunda attığı en büyük adımlardan biri olmuştur. Katlanarak devam eden bu başarı tüm İTÜ Gemi İnşaatı Ve Deniz Bilimleri Fakültesi Mezunları’nın başarısıdır.


Artık bize instagram hesabımızdan da ulaşabilirsiniz! :)


instagram.com/itugimder


İTÜ-GİMDER® üyelerine ayrıcalıklar!

İTÜ-GİMDER® ve JOLLY TUR arasında 25.07.2016 tarihinde imzalanan sözleşme ile 2016 İTÜ Mezun Ortak kartını ibraz eden üyelere; mevcut kampanyalara ilaveten:

Yurtdışı turları, Cruise turları ve yurtiçi kültür turlarında %5 (yüzde beş) indirim,
Yurtiçi otel konaklamalarında ise %3 (yüzde üç) indirim imkanı uygulanacaktır.

Derneğe üyelik ve/veya aidat borcu ödemek için detay; 
http://www.itugimder.org.tr/index.php/tr/uyelik linkinde mevcuttur.

İTÜ Mezun Kart ortay fayda havuzunun içeriği için
http://www.itumd.org.tr/uyelere-ozel/uye-fayda-havuzu

Jolly Tur için http://www.jollytur.com (Satış kanalları 0850 522 2016 ve Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. olacaktır).

Yurtiçi ve Kıbrıs otellerine yapılacak rezervasyonlardaki ulaşım ve transfer hizmetleri, Yurtdışı turlardaki vize, sigorta ve extra tur ücretleri, Kültür turlarındaki extra turlarda, müze vb. ücretleri ve rezervasyonların güvencesi sigorta ücretleri kapsama dahil değildir.


 İTÜ’lüyüz güçlüyüz!

İTÜ-GİMDER® üyelerine eğitimden sağlığa, yakıttan seyahate 100’e yakın hizmet sağlayıcıda indirim imkanı sunuyor!

Toplamda 10.000’i aşkın üyesi bulunan 17 farklı İTÜ’lü derneğin bir araya gelerek aldığı karar neticesinde, her bir derneğin üyesi -aidat borcu olmaması şartı ile- diğer derneklerin üyelerine sağladığı faydalardan yararlanma imkanı buluyor ve bu derneklerin bir arada yürüttüğü İTÜ Mezun Ortak Kart’a sahip olma hakkı kazanıyor.


Ortak fayda havuzumuz http://www.itumd.org.tr/uyelere-ozel/uye-fayda-havuzu adresinde listeleniyor ve her geçen gün listeye yeni bir fayda eklenmeye devam ediyor.

İTÜ-GİMDER®'in bu havuza en son eklediği marka ise JOLLY TUR!Birlikte güçlenerek büyür ve kuruluş amacımızı yerine getirirken sizleri de yanımızda görmek istiyoruz.
Derneğe üyelik ve/veya aidat borcu ödemek için detay;http://www.itugimder.org.tr/index.php/tr/uyelik linkinde mevcuttur.

14 Temmuz 2016 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen fakültemizin mezuniyet törenine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sn. Ahmet ARSLAN, çok sayıda bakanlık temsilcisi, çeşitli üniversitelerin rektörleri ve sektörün önde gelen kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katılım gösterdi. İTÜ GİMDER®'in de protokolde yerini aldığı törende derneğimiz adına Yönetim Kurulu Başkanımız Özgür ÜSTÜNER ve Çalışma Komisyonu başkanlarımızdan Ege TURHAN katılım gösterdi. İTÜ GİMDER® olarak fakültemizin her iki bölümünün ilk üç başarılı öğrencisine plaket takdim edildi.  İTÜ GİMDER® olarak okulumuzdan yeni mezun olan genç meslektaşlarımızın ve ailelerinin sevincine ortak olmaktan ve pırıl pırıl gençlerin sektörümüze adım atmasından dolayı büyük mutluluk duymaktayız.   Tüm arkadaşlarımızı tebrik eder, desteklerimizin, tüm İTÜ Gemi İnşaat mezunlarımıza olduğu gibi, her daim yanlarında olduğunu bilmelerini isteriz.  Mezun ailemize hoşgeldiniz! :)

      


Değerli Mezunlarımız,

İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi'nde, bitirme - tasarım projeleri kapsamında, 2016 - 2017 Eğitim - Öğretim döneminde, Gemi İnşaatı ve Deniz Teknolojisi dalında araştırılmasını ve incelenmesi istediğiniz, güncel veya gelecekte önemli olacağını düşündüğünüz konular, fakültemiz Gemi ve Deniz Teknolojisi Bölümü tarafından talep edilmektedir.

Bununla beraber, yukarıda bahsedilen konular veya sektörümüz ile ilgili olarak uzmanlaşmış olduğunuz diğer araştırma konularında eşdanışman olarak katkıda bulunulması fakültemiz mezunlarından istenmektedir.

Bahsi geçen her iki konuda başvurularınızı 21 Temmuz 2016 Perşembe mesai bitimine kadar Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine göndermenizi rica ederek bilgilerinize sunarız.


Ramazan Bayramınız kutlu olsun !


1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramımız Kutlu Olsun !


 İTÜ GİMDER Mobil App. 1000 kullanıcıyı geçti!

Derneğimizin, sektörün hizmetine sunduğu akıllı telefon uygulamasını indirenler toplamda 1000 kişiyi geçti. Fakültemizin mezunu Burak Can ve Cheers Works firmasının katkılarıyla yazılan uygulamanın bu kadar popüler olması, verilen emeklerin karşılıksız kalmadığını ispatlıyor. Uygulama, sağladığı kolaylıklar sayesinde, birçok mühendisin ve denizcinin iş hayatının vazgeçilmez parçası oldu. İlginize çok teşekkür ederiz :)


İTÜ GİMDER OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Mezunları Derneği, olağanüstü genel kurul toplantısını 12 Haziran tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi'nde gerçekleştirdi. Açılış ardından divan kurulu seçimiyle başlayan kurul, faaliyetlerin ve bütçenin okunması ve aklanmasıyla devam etti. Ardından İTÜ GİMDER®’i geleceğe taşıyacak yeni yönetim kurulu ve denetim kurulu, yedekleri ile birlikte oybirliği ile seçildi. Türkiye Denizcilik Federasyonu’na katılımın da oybirliği ile kabul edilmesinin ardından, federasyonda görev alacak 3 delege seçimi ile devam etti. 

Büyük bir uyum içerisinde gerçekleşen genel kurul, İTÜ GİMDER® markasının yükseltilmesi ve derneğin geleceği için büyük bir adım olmuştur. 

Yönetim Asıl

1- M. Özgür ÜSTÜNER

2- Haluk ÇOBAN

3- Serdar ALPER

4- Bengi ŞAN

5- M. Çağatay HAZER

Yönetim Yedek

1- Ensar Emin Kaymaz

2- Hakan TUNÇ

3- Ahmet YALVAÇ

4- Serkan KARAGÜÇ

5- Muhammet Emin KUŞASLAN

Denetim Kurulu Asıl

1- Erkan ERGÜN

2- Barış DEDETAŞ

3- Ozan ERSOY

Denetim Kurulu Yedek 

1- Cumhur YAŞAR

2- Caner BAHADIR

3- Hayri ÖZGÜL


İTÜ GİMDER Cep Telefonu Uygulamasını indirmeyi unutmayın !

Fakültemizin değerli mezunu Burak Can ve Cheers Works firmasının emekleri sayesinde,sektörde çalışan tüm meslektaşlarımızın ve denizci dostlarımızın sıklıkla kullanacağını düşündüğümüz  akıllı telefon uygulamamızı hizmetinize ve beğeninize sunarız.

Akıllı telefon uygulamamıza IOS ve Android Uygulama mağazalarındaki arama bölümüne  “ İTÜGİMDER® “ yazarak ulaşabilirsiniz.

Uygulamamızın içeriği;

Birim dönüştürücü – Hız, güç, mesafe, basınç, enerji, hacim gibi alt alanlarda birimlerin çevirimini yapmaktadır.

Pusula- Bulunduğunuz konuma göre doğrultunuzu, hızınızı,  rüzgâr yönünü ve hızını göstermektedir.

Malzemeler - Gemi inşa sektöründe kullanılan başlıca ham ve işlenmiş malzemelerin klas kurallarına göre kabul değerlerini içermektedir.

Hesaplamalar – Belli profiller için kullanıcının vereceği ölçüler doğrultusunda; atalet momenti, kesit modülü ve alan hesaplarını yapmaktadır.

Faydalı linkler – Devlet Kurumlarının, Klas kuruluşlarının, okul ve derneklerin linklerini içermektedir.

Sözlük - Denizcilik terimlerinin İngilizce – Türkçe karşılıklarından oluşmaktadır.

İTÜGİMDER – Duyurularımızı  bu bölümden takip edebilirisiniz.

Uygulama Linkleri;

Apple Store: https://itunes.apple.com/us/app/itu-gimder/id1110372350?mt=8

Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=works.cheers.gimder


19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun


Fakültemizin Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümü tarafından bizlere iletilmiş olan bağlantı aşağıdadır.

http://goo.gl/forms/oNCwJXNxVK

İlgili bölüm mezunlarımız tarafından doldurulması önem arz etmektedir.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.


Tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun


18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 101. Yılı Kutlu Olsun 


8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun

     
Aramızdan ayrılışının 22.yılında hocamız Ordinaryüs Profesör Sayın Ata Nutku'yu saygı ile anıyoruz


Derneğimizin 2. Yılı Kutlu Olsun !


Mutlu Yıllar


8-12 Aralık Gemi Mühendisliği Haftamız Kutlu Olsun


Mentor - Öğrenci Dayanışma Projesi ikinci yılında devam ediyor. Detaylara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. https://www.facebook.com/www.itugimder.org.tr/posts/1662676044014532 …


Saygıyla anıyoruz...

Sosyal Medya

Giriş Formu

2018  İTÜ GİMDER